Twitter

Domodedovon viereen Mini-Venäjä

Domodedovon lentokentän viereen Moskovan alueelle rakennetaan Venäjän maantieteellinen pienoismallipuisto, jossa matkailijat voivat kuvernööri Sergei Shoigun mukaan ”tutustua historian, luonnon ja kulttuurikirjon näkökulmasta kaikkiin 17 miljoonaan maamme neliökilometriin, joista syntyy maamme kokonaiskuva”.

Puistossa voi kiivetä Elbrus-vuorelle Kaukasuksella, ylittää Jenisein Siperiassa, osallistua naparetkelle ja arkeologisiin kaivauksiin tai pyöräillä Vladivostokista Kaliningradiin. Lisäksi puistoon tulee safarialue, jolla elää kullekin alueelle tyypillistä eläimistöä mahdollisimman luonnomukaisiksi rakennetuissa oloissa.

Puiston sijainti lentokentän vieressä takaa hyvät liikenneyhteydet, ja lentomatkustajat voivat katsella puistoa ilmoihin noustessaan myös ylhäältä käsin. Puistoprojektia käsiteltiin Venäjän maantieteellisen seuran istunnossa. Seuran suojelijaneuvoston puheenjohtajana toimii presidentti Vladimir Putin. Istunnossa olivat läsnä myös Moskovan pormestari Sergei Sobjanin sekä liikemiehet Viktor Vekselberg, Oleg Deripaska, Vladimir Jevtushenkov, Mihail Prohorov ja Vladimir Strzhalkovski, kertoo Lenta.ru

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Salasana hukassa?